En İyi Klima Hangisi?

02.01.2018

Klima seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaların başında doğru bir ısı kazancı hesabı yapılması gelir. Şöyle ki, yanlış hesap yapılan bir mahale montajı yapılan küçük kapasiteli bir klima ne kadar verimli olursa olsun nerdeyse tüm çalışmasını maksimum kapasitede gerçekleştirecek ve buna rağmen yeterli soğutmayı sağlayamayacaktır. Bunun tam tersinde de durum hemen hemen benzerdir. Bu kez de gereğinden çok büyük seçilen bir klima çok sık dur kalk yapmak zorunda kalacağından beklenen faydayı yine tam olarak sağlayamayacak ve kısa ömürlü olacaktır.

Doğru montaj yapılmış bir klima da yine olmazsa olmazların başında gelir.

Yine klimadan beklenen fayda ve amaç ne ise onu net olarak belirleyip bundan sonra cihaz seçimine yönelmek gerekir. Örneğin kışın ısıtma yapılması amaçlanan bir yere sadece soğutma yapan bir cihaz seçilmesi yanlış bir seçim olur. Veya dış ortam sıcaklığının yazın 55 dereceleri bulduğu bir yere maksimum çalışma sıcaklığı 45 derece olan bir cihaz seçilmesi bir başka örnektir.

Bu hususlar doğru bir şekilde değerlendirildikten sonra güncel teknolojiye sahip bir cihaz seçimi yapılması uygun olacaktır. Bunun için de COP ve EER olarak özetleyebileceğimiz en yüksek verimlilik değerlerine sahip cihazlar içerisinden seçim yapılması doğru bir davranış olur. Doğru cihaz seçiminde bir diğer önemli husus da yurt çapında yaygın yedek parça ve yetkili servis ağına sahip bir markanın tercih edilmesi olacaktır.

Servis Kaydı Tıklayınız
Yetkili Servisler Tıklayınız